Češi už jsou doma. Z Györu přivezli osm medailí

Sedm bronzových a jednu stříbrnou medaili přivezli mladí čeští olympionici z Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF) v maďarském Györu, kde soutěžili sportovci ve věku 14 až 18 let. Češi získali o jeden cenný kov více než na posledním letním festivalu v Gruzii.

„Pro mnohé sportovce byla tato olympiáda prvním poměřením sil s evropskou špičkou a rozhodně v něm nezklamali. Naše vystoupení hodnotíme kladně, osm medailí je jednoznačným úspěchem,“ uvedl po příletu výpravy na kbelské letiště v Praze Jan Stluka, zástupce šéfa mise.

Nejúspěšnějšími členy týmu byli rychlostní kanoisté, kteří získali čtyři z osmi medailí zásluhou Jana Minaříka (C1 500 metrů a mix s Denisou Řáhovou) a deblkajaku Kateřina Zárubová, Adéla Házová na tratích 500 a 200 metrů.

Další cenné kovy přidali judista Jan Svoboda v kategorii do 60 kilogramů, plavec Jan Čejka na 100 metrů znak, atlet Jakub Davidík na běžecké trati 800 metrů a talentovaná čtvrtkařka Barbora Malíková, která získala stříbro.

„Sportovci na mládežnické olympiádě především získávají zkušenosti a seznamují se s velkým sportovním světem. Úspěch není prioritní, pro všechny sportovce bylo jejich vystoupení motivací do další práce,“ doplnil šéf mise Jan Hrdina.

Český tým čítající 76 mladých sportovců měl ještě zastoupení v basketbale, volejbale, gymnastice, tenise a cyklistice.

V Györu se představilo celkem 2 500 sportovců z 50 zemí. Češi si pochvalovali skvělé zázemí i atmosféru, která na řadě nově vybudovaných sportovišť panovala. Třeba plavec Jan Čejka, držitel první medaile, uvedl: „Nikdy jsem před takovou atmosférou nezávodil. Byl to opravdu zážitek. Je vidět, že Maďaři plavání milují.“

Olympijský festival mládeže, jehož součástí jsou podobně jako na velké olympiádě slavnostní ceremoniály či zapálení olympijského ohně, se koná vždy v lichý rok a dělí se na zimní a letní část. Jeho příští ročník se v roce 2019 uskuteční v ázerbajdžánském Baku.

Průběžně aktualizovanou fotogalerii najdete ZDE.

Novinky nejen ze zákulisí nezapomeňte sledovat i na našich komunikačních kanálech!

video / foto dne

pic02

Flash news

Češi jsou doma!

V sobotu před polednem přistál na kbelském letišti v Praze vládní speciál se sedmi z osmi medailistů na palubě. Češi si ziskem osmi cenných kovů mírně polepšili oproti minulému letnímu festivalu v Tbilisi před dvěma lety, kde získali medailí sedm.

Volejbalisté o bronz

Čeští volejbalisté si v sobotu od 14:00 zahrají v Györu o bronz s Ruskem. Od 13:15 se utkají basketbalistky v souboji o páté místo s Litvou.

Social hub

@olympijskytym

️ "V Lukášovi jsem získal velkého přítele, se kterým je každý zážitek hodně silný." Jiří Prskavec vypráví dojemný příběh, jak na olympiádě v Riu 2016 poznal životního kamaráda Lukáše Krpálka. t.co/ndVP5xro3q t.co/ByyDeRP1qT

@olympijskytym

Na LOH v Atlantě 1996 lyžařka Kateřina Neumannová absolvovala závod horských kol a skončila na 18. místě. t.co/qvdLNrjmQf

@olympijskytym

Už je to 19 let, kdy Roman Šebrle jako první člověk v historii pokořil bájnou desetibojařskou hranici 9000 bodů. t.co/PpG3hH1rFb